Blog od networkera do Super Connector

Skończ z networkingiem! Zacznij działać!

Skończ z networkingiem! Zacznij działać!

Z pewnością bywasz na spotkaniach networkingowych czy biznesowych śniadaniach, a Twój portfel pełen jest wizytówek różnych osób - ale bez żadnych rezultatów. Jeżeli nie przestaniesz myśleć o networkingu jako gromadzeniu stosów wizytówek i automatycznymi zaproszeniami na LinkedIn, nic się nie zmieni. Dlatego skończ z networkingiem - przynajmniej tym złym.

Wielu - zbyt wielu przedsiębiorców sądzi, że pojawienie się na takim spotkaniu i zebranie całej garści wizytówek pomoże im w rozwijaniu biznesu. Jednak kiedy rozmowy się kończą i każdy wraca do swojego biura, zapada długa cisza. Zero telefonów, zero maili, zero zleceń. Pozyskane kontakty stają się tylko kolejnymi pozycjami w kolekcji nigdy niewykorzystanych możliwości. A mogło być zupełnie inaczej.

Nie ilość, a jakość

Pisałem już o tym wcześniej i będę to powtarzać jak mantrę - nie liczy się ilość zebranych kontaktów, ale ich jakość. Niestety wielu przedsiębiorców zapomina o tej zasadzie, mierząc „sukces” w liczbach. Zbierają wizytówki, kontakty w social mediach i nowe numery w pamięciach swoich telefonów, ale nie myślą perspektywicznie o tym, w jaki sposób będą mogli wykorzystać tę sieć. Wielokrotnie słyszałem stwierdzenia w stylu „Networking nie działa - nikt się do mnie nie odezwał po spotkaniu”. A czy Ty wykonałeś chociaż jeden telefon?

Zamiast łapczywie zbierać coraz więcej kontaktów, otwieraj się na nowe znajomości - dawaj hojnie i pozwól się poznać. Pamiętaj przy tym, aby podnosić budowanie relacji na coraz wyższy poziom. O przedstawienie Cię proś osoby, które nie zmarnują Twojego czasu, ale zagwarantują znajomości o dużym potencjale. Bo ostatecznie Twoim celem nie jest przecież kolekcjonowanie zbędnych kontaktów, tylko rozwijanie dobrze prosperującego biznesu, prawda?

Spotkaj się z Super Connectorem

Podtrzymywanie takich relacji o dużym potencjale to pierwsza cecha, po której rozpoznasz w swoim otoczeniu Super Connectora. Cytując Keitha Ferrazziego i jego książkę Never Eat Alone, Super Connector „to osoba, która podtrzymuje kontakt z tysiącami ludzi pochodzących z różnych środowisk i znająca je na tyle, żeby móc się do nich odezwać w każdej sytuacji. Najlepszymi Super Connectorami są restauratorzy, headhunterzy, lobbyści, fundraiserzy, specjaliści PR, politycy czy dziennikarze - bo ich praca polega na tym, że muszą znać wszystkich”.

Ale „znać wszystkich” to tylko jedna strona medalu. Super Connector nie boi się dzielić swoimi kontaktami, łączyć ludzi ze sobą. Wielu przedsiębiorców trzyma swoją sieć znajomości w tajemnicy, jakby bali się, że pośrednicząc w kontakcie między firmą A a specjalistą B sami będą stratni.

Z Super Connectorem jest inaczej, dlaczego? Zdradzę Ci sekret. Super Connector dzieli się swoimi kontaktami, ale nie boi się przy tym zatroszczyć o własną korzyść. Kiedy już uda mu się doprowadzić wspólną sprawę firmy A i kontaktu B do szczęśliwego zakończenia, obie strony na tym zyskają domykając sprzedaż, Super Connector również zostaje wynagrodzony - w końcu to dzięki niemu sprzedaż w ogóle doszła do skutku.

Super Connector jest ekspertem, a jego wiedzę stanowią sieci znajomości. Dlatego może - i powinien - zarabiać na skutecznym wykorzystywaniu relacji do prowadzenia biznesu.

W dobie samozwańczych internetowych ekspertów i ninja, tysięcy „networkerów” i zatłoczonych kont w mediach społecznościowych, warto porzucić bezowocne wymienianie się wizytówkami. Wykorzystuj wiedzę i umiejętności Super Connectora - w następnych tekstach pokażę, po czym go poznać i jakie korzyści może przynieść współpraca z nim. Zostań na blogu, zapisz się na newsletter. I nie pozwól, żeby Twoja sieć kontaktów się marnowała.

Sławomir StańczukAutor: Sławomir Stańczuk

  • Założyciel i Prezes Zarządu Polish Business Club.
  • Pomysłodawca portalu CluB2B.pl – Społeczność Ludzi Biznesu
  • Członek Zarządu Stowarzyszenia Młodych Przedsiębiorców „Young Business Club”
  • Absolwent wydziału Informatyki na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.